Które presety wybrać? A może workflow dla LR+Color Efex Pro?

Które presety Lightroom Camera RAW ACR wybrać? Polecane presety.

[fb_button]

Wśród pytań, które otrzymujemy od Was mailowo lub na czacie, jednym z najczęstszych jest prośba o dobranie jednego z naszych produktów przyspieszających obróbkę do Waszych potrzeb.

Na dziś w naszej ofercie dostępne są presety do Lightrooma / Adobe Camera RAW w trzech seriach, które różnią się charakterem czy kolorystyką:

Poza presetami do LR/ACR w ofercie znajduje się również metoda obróbki zdjęć (workflow) dla tandemu Adobe Lightroom + Color Efex Pro 4 z zestawu NIK Collection (od niedawna darmowego), czyli Delicious Recipes (z którego sam osobiście na co dzień korzystam, polecam!).

Jeśli dopiero co poznajecie naszą ofertę, różnice między poszczególnymi rozwiązaniami mogą nie być tak łatwo widoczne. Dlatego w tym wpisie pokrótce przedstawię Wam najważniejsze cechy każdego z tych produktów, co pomoże Wam dobrać jeden z nich, lub ich zestaw (np. pełen komplet w oszczędnym wariancie) najlepiej do Waszych potrzeb.

Do skróconego opisu najważniejszych cech dołączam przykładowe zdjęcia obrobione daną metodą.

Presety Adobe Lightroom / Adobe Camera RAW (ACR)

Pełen komplet presetów do Lightrooma Delicious Presets - B&W Pepper, Analog Story, Delicious Colors, Distinct Analog

Poczwórna Kolekcja (presety do Lightrooma/ACR) – regularna cena całości: 330 zł, pojedynczej kolekcji: 120 zł.

Nasz podstawowy zestaw presetów dla Lightroom/ACR. Dzięki kolekcjom Distinct Analog czy Analog Story, na pewno polubią go fotografowie lubiący kolory wyraziste, zwłaszcza że zestawy zawierają spore zróżnicowanie dostępnych do uzyskania tonacji, w czym mogą pomóc dodatkowe presety nadające zafarb (Delicious Tone Control). Kiedy potrzebne będzie bezpieczne rozwiązanie, dobrze sprawdzi się kolekcja Delicious Colors, a porządną czarnobiałą obróbkę uzyskamy z zestawem Black&White Pepper.

Presety pogrupowane są w kolekcje o podobnym charakterze:

Analog Story – wszechstronna kolorystyka o analogowym charakterze
Distinct Analog – wyraziste kolory kojarzone z metodami typu cross-processing
Delicious Colors – uniwersalne tonacje, ponadczasowe i bezpieczne zwłaszcza dla fotografii ślubnej czy rodzinnej
Black&White Pepper – spory zestaw propozycji do czarnobiałej obróbki zdjęć

Zestaw wymaga do obróbki tylko pracy w Adobe Lightroom lub wtyczki Camera RAW w Photoshopie. Na pewno jest to więc dobry wybór dla osób, które nie są biegłe w zawiłościach edycji krzywej RGB, czy każdego z suwaków Lightrooma/ACR. Z powodzeniem można dobrze obrabiać zdjęcia tym zestawem, ograniczając się do operowania suwakami z panelu Basic w module Develop, czyli dopasowując ekspozycję, balans bieli, kontrast, nasycenie kolorów, czy poziom bieli/czerni/świateł/cieni. Jeśli dodamy do tego odrobinę korekt lokalnych z użyciem pędzla i skorzystamy z dobrodziejstwa synchronizacji ustawień w większej grupie zdjęć, będziemy w stanie obrabiać zdjęcia w prosty sposób, w bardzo krótkim czasie.

Każdy z presetów Poczwórnej Kolekcji przygotowany został w wariancie mniej kontrastowym, z podniesionym poziomem czerni i ściągniętymi światłami, co niektórzy nazywają efektem “mgiełki”, czy “analogowym kontrastem”:

DistinctAnalog-Lightroom-Presety-dwakontrasty

Podsumowując cechy Poczwórnej Kolekcji:

 • zróżnicowane między sobą efekty, kolory – duża różnorodność
 • dość wyraziste kolory
 • łatwa obsługa (wszystko robimy w samym Lightroomie / ACR)
 • szybki start

Przykładowa obróbka:

Presety Lightroom / Camera Raw - Poczwórna Kolekcja Delicious Presets

Presety Lightroom / Camera Raw - Poczwórna Kolekcja Delicious Presets

Presety Lightroom / Camera Raw - Poczwórna Kolekcja Delicious Presets

Presety Lightroom / Camera Raw - Poczwórna Kolekcja Delicious Presets


 

 

Delicious Storyteller (presety do Lightrooma/ACR) – regularna cena całości: 590 zł, pojedynczej kolekcji: 150 zł.

Zestaw presetów dla Adobe Lightroom/ACR stworzony z myślą o aktualnie popularnych trendach w fotografii ślubnej i rodzinnej, z zastrzeżeniem by uzyskane efekty były ponadczasowe i cieszyły oko nie tylko dziś, ale i za 10/20/30 lat.

Kolory i tonacje subtelne – nawet mocniejsze z nich są dość łatwe do zastosowania w większości zdjęć. Presety między sobą mają dość spójną kolorystykę, co pozwala w jednym materiale korzystać z różnych presetów, a nie będzie to rzucać się w oczy klientom oglądającym materiał – materiał zachowa spójność.

Kolekcje Delicious Storyteller dzielą się na linię podstawową (#1+#2+#3, wprowadzona w lutym 2016 r.), o delikatnych kontrastach i barwach, oraz linię BOLD (#4+#5 BOLD) – wyraziste kontrasty i żywe barwy.

Kolekcja Delicious Storyteller #1 jest najbardziej wszechstronną – zapewnia najbardziej subtelny wygląd, który z łatwością przetrwa próbę czasu.
Kolekcja Delicious Storyteller #2 ma kolory najbardziej wyraziste, choć nadal w delikatnych granicach ponadczasowości – sprawdzi się, kiedy będziemy chcieli zaakcentować emocje, nastrój mocniejszymi zmianami kolorystycznymi.
Kolekcja Delicious Storyteller #3 powstała szczególnie z myślą o fotografach lubiących bardziej pastelowe odcienie presetów i jaśniejsze ekspozycje. Świetnie sprawdzi się w fotografii rodzinnej, portretowej, ślubnej o lekkim, delikatnym charakterze.
Kolekcja Delicious Storyteller #4 BOLD jest wszechstronną kolekcją o wyrazistych kolorach i kontrastach – pomaga uzyskać piękne rezultaty fotografom, którzy lubią, kiedy czarne jest czarne, a białe jest białe. Dobrze zagra w fotografii ślubnej i rodzinnej, jeśli preferujecie żywe kolory.
Kolekcja Delicious Storyteller #5 BOLD to również kolekcja wyrazista, z żywymi kolorami, ale tu zmiany kolorystyczne są bardziej zdecydowane.

Każda kolekcja Delicious Storyteller zawiera 8 presetów kolorowych i 4 presety czarnobiałe. Nawet więc dysponując tylko jedną, wybraną kolekcją, możemy z powodzeniem zbudować portfolio i utrzymać spójny charakter swoich zdjęć.

Podobnie jak Poczwórna Kolekcja, zestaw Delicious Storyteller został przygotowany do działania w samym Adobe Lightroom / Camera RAW. Znów więc możemy z powodzeniem pracować, ograniczając się do operowania suwakami z panelu Basic w module Develop, czyli dopasowując ekspozycję, balans bieli, kontrast, nasycenie kolorów, czy poziom bieli/czerni/świateł/cieni. Uzupełniając naszą edycję o odrobinę korekt lokalnych z użyciem pędzla (szczególnie wskazane dla kolekcji z serii BOLD), czy korzystając z synchronizacji ustawień w większej grupie zdjęć, będziemy w stanie obrabiać zdjęcia w prosty sposób, w bardzo krótkim czasie.

Każdy preset z zestawu Delicious Storyteller dostępny jest w pięciu wariantach kontrastu – łatwo więc od ręki dopasować swój ulubiony typ, od bardzo delikatnych z szerokim zakresem tonalnym, przez “normalny” kontrast z przyjemnie wypośrodkowanymi poziomami bieli i czerni, po “zamglone” presety dla lubiących zdjęcia o takim charakterze. Dla wygody pracy po zapoznaniu się z charakterem poszczególnych wariantów, ulubione presety z których najczęściej korzystamy można przenieść do osobnego folderu, gdzie będą szybko dostępne bez przekopywania się przez wszystkie te możliwości:

 

DeliciousStoryteller-#2-contrast-px

Podsumowując cechy zestawu Delicious Storyteller:

 • popularna w tej chwili kolorystyka zbliżona do analogowych filmów (klienci często wybierają nasz zestaw np. jako alternatywę dla VSCO czy oferty Mastin Labs)
 • dość spójna kolorystyka pomiędzy presetami oraz kolekcjami
 • subtelne kolory, nieduże kontrasty (#1+#2+#3)
 • mocniejsze kontrasty, żywe kolory w serii BOLD (#4+#5)
 • łatwa obsługa (sam Lightroom / ACR)
 • szybki start

Przykładowa obróbka:

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller

Presety Lightroom / Camera Raw - Delicious Presets Storyteller


 

Delicious & Simple (presety do Lightrooma/ACR) – regularna cena całości: 360 zł, pojedynczej kolekcji: 150 zł.

Nasz najnowszy zestaw presetów dla Adobe Lightroom/ACR, powstał z potrzeby uzyskania rezultatów zbliżonych do Delicious Recipes, ale z wykorzystaniem samego Lightrooma/ACR. Uniwersalne, ponadczasowe kolory, które zawsze będą w cenie.

Kolory i tonacje subtelne – nawet mocniejsze z nich są dość łatwe do zastosowania w większości zdjęć. Presety między sobą mają dość spójną kolorystykę, co pozwala w jednym materiale korzystać z różnych presetów, a nie będzie to rzucać się w oczy klientom oglądającym materiał – materiał zachowa spójność.

Kolekcje Delicious Storyteller dzielą się na trzy kolekcje:

Kolekcja Delicious & Simple #1 jest najbardziej wszechstronną – zapewnia najbardziej subtelny wygląd, który z łatwością przetrwa próbę czasu.
Kolekcja Delicious & Simple #2 jest najbardziej delikatna – jasne cienie, duża rozpiętość tonalna, a zarazem wyraźna kolorystyka.
Kolekcja Delicious & Simple #3 to najbardziej wyrazista z tej serii kolekcja – mocne zmiany kolorystyczne i solidne kontrasty, jednak z zachowaniem umiaru – na tyle powściągliwe, że znajdą zastosowanie w większości zdjęć.

Każda kolekcja Delicious & Simple zawiera 10 presetów kolorowych i 2 presety czarnobiałe. Nawet więc dysponując tylko jedną, wybraną kolekcją, możemy z powodzeniem zbudować portfolio i utrzymać spójny charakter swoich zdjęć.

Podobnie jak Poczwórna Kolekcja i Delicious Storyteller, zestaw Delicious & Simple został przygotowany do działania w samym Adobe Lightroom / Camera RAW. Znów więc możemy z powodzeniem pracować, ograniczając się do operowania suwakami z panelu Basic w module Develop, czyli dopasowując ekspozycję, balans bieli, kontrast, nasycenie kolorów, czy poziom bieli/czerni/świateł/cieni. Uzupełniając naszą edycję o odrobinę korekt lokalnych z użyciem pędzla (szczególnie wskazane dla bardziej kontrastowych presetów), czy korzystając z synchronizacji ustawień w większej grupie zdjęć, będziemy w stanie obrabiać zdjęcia w prosty sposób, w bardzo krótkim czasie.

Każdy preset z zestawu Delicious & Simple dostępny jest w czterech wariantach nasycenia i kontrastu – łatwo więc od ręki dopasować swój ulubiony typ, od bardzo delikatnego nasycenia z małym kontrastem, do kontrastowego i nasyconego:

Podsumowując cechy zestawu Delicious & Simple:

 • Ponadczasowe kolory, które zawsze będą w cenie
 • dość spójna kolorystyka pomiędzy presetami oraz kolekcjami
 • wypośrodkowane kontrasty i nasycenia, można nazwać je “złotym środkiem”
 • Łatwość dopasowania presetów dzięki czterem wariantom
 • łatwa obsługa (sam Lightroom / ACR)
 • szybki start

Przykładowa obróbka:

Presety Delicious & Simple dla Lightroom i Camera RAW ( ACR )

Presety Delicious & Simple dla Lightroom i Camera RAW ( ACR )

Presety Delicious & Simple dla Lightroom i Camera RAW ( ACR )

delicioussimple2-lightroom-acr-presety-przyklady-ds13

delicioussimple3-lightroom-acr-presety-przyklady-ds28

delicioussimple3-lightroom-acr-presety-przyklady-ds22

 


 

 

Workflow dla Adobe Lightroom + Color Efex Pro (NIK Collection)

Szybki workflow dla Lightrooma 4/5 i Color Efex Pro 4 - Delicious Recipes - fotografia ślubna

Delicious Recipes
(metoda pracy dla Adobe Lightroom + Color Efex Pro, z filmem instruktażowym)
regularna cena: 370 zł

Ten workflow to efekt lat moich doświadczeń w pracy zawodowej nad tysiącami zdjęć, długiej pracy i poszukiwań metody pozwalającej odtworzyć doskonałe kolory, które uzyskać można było w tandemie Nikon Capture NX2 + Color Efex Pro. Ten zestaw nie był najszybszy w pracy, był wręcz uciążliwy ze swoją awaryjnością i nieprzyjaznym interfejsem, deklasował jednak inne wywoływarki RAWów jakością uzyskiwanego obrazu. Program nie jest już rozwijany, jednak nadal możemy wygodnie korzystać z wtyczki Color Efex Pro z pakietu NIK Collection, w dodatku udostępnionej niedawno całkiem za darmo!

Po wielu próbach i podejściach w różnych kombinacjach programów wywołujących RAWy i dodatkowych wtyczek, wypracowałem szybką metodę, pozwalającą uzyskać kolory nie do wyciśnięcia z czystego Adobe Lightroom. Nie jest to metoda tak prosta jak korzystanie z presetów w Lightroom/ACR, jednak po przerobieniu kilku materiałów zdjęciowych i nauczeniu się całej procedury, spokojnie można nabrać wprawy i obrabiać zdjęcia nawet szybciej, niż pozornie szybszą metodą w Lightroom/ACR. Wszystko dzięki temu, że łatwiej jest uzyskać spójny materiał, kiedy nie musimy podciągać kontrastów pod pożądany poziom już w LR/ACR. Ciekawszy dla oka efekt uzyskamy dociągając kontrast np. w Color Efex Pro, który też ma dość przyjazny interfejs i sposób pracy, jeśli chodzi o obróbkę kilkuset zdjęć na raz.

[fullwidth background_color=”#ffffff” background_image=”” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_webm=”” video_mp4=”” video_ogv=”” video_preview_image=”” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_mute=”yes” video_loop=”yes” fade=”no” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”30px” padding_bottom=”20px” padding_left=”0px” padding_right=”0px” hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”no” menu_anchor=”” class=”” id=””][/fullwidth]

Od wersji 1.2 ta metoda zawiera również film instruktażowy trwający 1 h 12 min, w którym krok po kroku pokazuję jak przygotować cały zestaw zdjęc w Lightroomie i jak szybko obrobić ten zestaw w Color Efex Pro.

Ponad możliwości kontrastu, w Color Efex Pro w łatwy sposób naniesiemy zestaw subtelnych efektów, które nadadzą bardzo “organiczny” charakter naszym zdjęciom – przejścia tonalne mają bardzo ciekawy przebieg i dość łatwo zbliżyć się z użyciem takiego zestawu efektów do “złotego Graala obróbki” w postaci zdjęć cyfrowych przypominających tak cenione odpowiedzi chemicznej emulsji na analogowym filmie.

Dodatkowym atutem Color Efex Pro jest bardzo wygodna technologia maskowania – Control Point. W bardzo szybki sposób możemy korzystając z tzw. punktów kontrolnych nałożyć dodatkowy efekt np. na twarze, a maskowanie realizowane jest w bardzo naturalnie wyglądający sposób – to spora przewaga nad klasycznym pędzlowaniem w Photoshopie czy LR, choć trzeba brać też pod uwagę, że w LR mamy możliwość korzystania z pędzla na plikach RAW, co może być lepszym wyborem, jeśli chodzi np. o lokalną korektę balansu bieli, czy ekspozycji. Część więc takich zabiegów lepiej będzie wykonać na etapie wywołania RAWa, a część już w CEP, korzystając z szybkich i wygodnych punktów kontrolnych (Control Points).

Podobnie jak w przypadku presetów do LR/ACR, dla przepisów/szablonów (recipes) do Color Efex Pro przygotowaliśmy dwa warianty kontrastu: “matowy” i ze standardowym kontrastem:

Warianty kontrastu - Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Podsumowując cechy Delicious Recipes:

 • największe możliwości kolorystyczne
 • możliwość uzyskania ciekawszych nasyceń i kontrastów, niż w samym LR/ACR
 • dodatkowe możliwości korekcji lokalnej z użyciem Control Pointów w Color Efex Pro
 • ponad godzinny film instruktażowy, pokazujący w szczegółach przygotowanie plików w Lightroom i obróbkę w Color Efex Pro (nowość od wersji 1.2)
 • wymaga nauki na początek, angażuje dwa programy
 • wymaga większej biegłości w Lightroomie i Color Efex Pro, niż czyste presety do LR
 • po nauce, często ta metoda jest szybsza niż obróbka w samym LR/ACR

Przykładowa obróbka:

Sesja modowa - obróbka Lightroom i Color Efex Pro - spódnice i sukienki z naturalnych materiałów Marie Zélie

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

Delicious Recipes - szybka metoda obróbki zdjęć Lightroom + Color Efex Pro

A co dalej?

Aktualnie pracujemy nad nowymi produktami, na które zgłaszacie zapotrzebowanie – nowe presety do Lightrooma/ACR, oraz inne pomoce w obróbce, również dla innych programów. Potem będziemy szykować dla Was produkt z nowej kategorii – pomocny w biznesie fotograficznym, ale nie służący do obróbki zdjęć. Te, jak i dalsze plany w dużej mierze opieramy na ankiecie, którą wypełnili czytelnicy newslettera. Też chcesz mieć wpływ na nasze produkty? Zapisz się w formularzu w bocznym menu na blogu lub np. w wyskakującym okienku z formularzem zapisu.

Wasze doświadczenia

A czy ty korzystasz z któregoś z tych zestawów? Może masz je wszystkie? Jak się sprawują? Jakie jeszcze różnice, zalety mógłbyś wskazać? Napisz w komentarzu 🙂

[fb_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *